FSGK Kommissionen Aktuellt Vattenvård Översvämningsskydd Naturskydd Fiske Projekt Yttrande Kontaktuppgifter
Historia Kartor

Kommissionens ledamöter

Kommissionens kansli

Strategi

Verksamhet och protokoll

Kommissionens ledamöter

Både Finland och Sverige utser tre ledamöter för viss tid till kommissionen, varav en ledamot från en statlig myndighet med ansvar för vattenfrågor och en från en kommun som ligger inom överenskommelsens tillämpningsområde. Staterna ska också för varje ledamot utse en eller flera suppleanter.

Ordförandeskapet i kommissionen växlar mellan parterna (länderna) kalenderårsvis.

Ordförande

 

Finsk-svenska gränsälvskommissionens ordförande år 2017 är länsrådet Johan Antti (Länsstyrelsen i Norrbottens län), e-post johan.antti(at)lansstyrelsen.se Tel. 010 - 225 50 00 (växeln) 

Vice-ordförande år 2017 är Timo Jokelainen (Lapplands NTM-central, chef för miljö- och naturresurser),

e-post: timo.jokelainen(at)ely-keskus.fi Tel. +358 295 037 000 (växeln)

Johan Anttis personliga ersättare är vattenvårdsdirektör  Lisa Lundstedt (Länsstyrelsen i Norrbottens län).

Timo Jokelainens ersättare är överinspektör Pekka Räinä (Lapplands NTM-central).

Kommissionens övriga svenska ledamöter:

Bengt Niska, Pajala.

Ersättare Birgitta Isaksson, Kiruna.

Pia Hulkoff, Haparanda.

Ersättare Gunnar Björk, Övertorneå.

Ordinarie sakkunnig Andreas Broman, t.o.m den 30 september 2019.

Kommissionens övriga finska ledamöter:

Matti Myllykangas, Muonio

Ersättare Sari Keskitalo, Enontekiö och Eugen Parviainen, Ylitornio kommun

Paula Aikio-Tallgren, Torneå.

Ersättare Kalervo Aska, Pello och Marika Kylmämaa, Kolari

Ordinarie sakkunnig prof (h.c) Kari Kinnunen till och med den 30 september 2019.

Tillbaka högst upp på sidan »

Kansliet

Kansliet ansvarar för kommissionens praktiska arbete, administration och ekonomi samt samlar information och ser till att det informeras om aktuella ärenden som påverkar gränsälven. Årsberättelsen avges före den 1 februari varje år.

Kansliets besöksadress är Storgatan 92A i Haparanda. Besökstiderna är kl 9.00–15.00 svensk tid.

e-post: info(at)fsgk.se

Virve Sallisalmi, kommissionens sekreterare. 

​​

e-post: virve.sallisalmi(at)fsgk.se

tel +46 (0)922 616 80

GSM +46 (0)72 211 34 91 eller +358 (0) 40 526 11 06

 

Camilla Ahlstrand, biträdande sekreterare. 

​​

e-post: camilla.ahlstrand(at)fsgk.se

tel. +46 (0)922 616 80

GSM +46 (0)72 523 5590 eller +358 (0)40 705 5509

Strategi

Kommissionen godkände sitt strategi med värden och vision på mötet den 2 december 2014.

Strategin uppdaterades litet i mötet den 1 mars 2017.

Läs strategin på finska och svenska här »

Verksamhet och protokoll

Mötesdatum för år 2017 (preliminärt)

31/1, 1/3, 4/5, 15/6, 14-15/9, 9/10,  och 15/12 2017

Protokoll 2017-01-31, läs här » 2017-03-01, läs »

Mötesdatum för år 2016 29/1, 12/2, 13/4, 23/5, 31/8-1/9, 1/11 och 29-30/11 2016

Protokoll 2016-01-29, läs här » Protokoll 2016-02-12, läs här » Protokoll 2016-04-13, läs här » Protokoll 2016-05-23, läs här »

Protokoll 31/8-1/9, läs här » Protokoll 1/11, läs här » Protokoll 29-30/11, läs här »

Mötesdatum för år 2015: 30/1, 17/2, 16/4, 9-10/6, 17/9, 20/10 och 3-4/12

Protokoll 2015-02-17, läs här » Protokoll 2015-04-16, läs här »

Protokoll 2015-06-10, läs här » Protokoll 2015-09-17, läs här »

Protokoll 2015-10-20, läs här » Protokoll 2015-12-03,04, läs här »

Verksamhetsberättelsen för år 2016, läs här »

Verksamhetsberättelsen för år 2015, läs här »

Verksamhetsberättelsen för år 2014, läs här » Verksamhetsberättelsen för år 2013, läs här »

Verksamhetsberättelsen för år 2012, läs här » Verksamhetsberättelsen för år 2011, läs här »

 

Tillbaka högst upp på sidan »